Wyprawy alpejskie
Klub organizuje wyprawy w najwyższe góry świata. W okresie działalności Klub organizował lub współorganizował wyprawy w góry Afryki, Ameryki Południowej, Góry Centralnej Azji (Pamir ,Tien Szan ), Kaukazu i w Himalaje.
Każdego roku organizowane sa wyprawy w masywy alpejskie. Wyprawy te maja charakter wspinaczkowy, szkoleniowo treningowy albo są wyprawami turystyki wysokogórskiej.
W wyprawach może uczestniczyć każdy członek KW Lubin ,który ukończył 18 lat, posiada stan zdrowia pozwalający na uprawianie turystyki wysokogórskiej.
Zasady i warunki alpejskich wypraw partnerskich
Alpy są górami lodowcowymi, na których występują problemy aklimatyzacyjne, a charakter lodowcowy gór sprawia , że spotykamy się przy ich zdobywaniu z problemami i trudnościami nie znanymi np. w Polskich Tatrach nawet zimą . Wejścia na niektóre szczyty alpejskie nie są trudne nawet dla osób nie posiadających umiejętności alpinistycznych, jednak podczas załamania pogody zdobycie takich gór staje się praktycznie niemożliwe . Trzeba mieć świadomość warunków klimatycznych w jakich alpejskie szczyty są zdobywane : od letnich (powyżej 30 stopni na lodowcu w południe ) do zimowych: rano i w nocy ( do minus 10- 15 stopni . Często wieje silny wiatr . W południe na lodowcu operacja słoneczna jest potężna i stanowi jedno z realnych zagrożeń dla osób je lekceważących lub niewłaściwie przygotowanych .
Nawet przy pięknej pogodzie nie będzie łatwo i przyjemnie. Zdobycie Mount Blancu lub innego czterotysięcznego alpejskiego szczytu trzeba okupić kilkudniową harówą zmęczeniem , często złym samopoczuciem i bólem głowy (wysokość)
Szczyty zdobywane tzw. droga normalna, lub klasyczna która będziemy szli jest najczęściej uczęszczaną , co nie oznacza , że jest bez trudności i zagrożeń. Są to one stosunkowo najbezpieczniejsze i daja największe szanse zdobycia góry osobom, które na lodowcach i na tej wysokości będą po raz pierwszy.
Nasze wyprawy mają charakter partnerski, decyzję zapadają demokratycznie. Wchodzi się na szczyt wyłącznie na własne ryzyko i odpowiedzialność .
Rolą leadera jest przygotowanie i pokierowanie wyprawą ,tak aby wejście i zejście było bezpieczne . Ryzyka jednak w takich górach do końca nie da się wykluczyć.
Górę trzeba chcieć zdobyć i trzeba to pragnienie mieć w sobie utrwalone i zakodowane . Na wysokości 4000 m wszystko będzie przeciwko temu pragnienie , szczególnie własne ciało . Nikt nie nikogo nie może zmuszać i nie będzie zmuszał do wejścia na górę. O tym decyduje wyłącznie uczestnik wyprawy.
więcej informacji – www.wyprawypartnerskie.republika.pl