Porady praktyczne przed wyjazdem na Mont Blanc
Alpy są górami lodowcowymi, na których występują problemy aklimatyzacyjne, a charakter lodowcowy gór sprawia, że spotykamy się przy ich zdobywaniu z problemami i trudnościami nie znanymi np. w Polskich Tatrach czy Karkonoszach również zimą. Wejścia na niektóre szczyty alpejskie nie jest trudne, nawet dla osób nie posiadających umiejętności alpinistycznych, jednak podczas załamania pogody zdobycie takich gór staje się praktycznie niemożliwe. Trzeba mieć świadomość warunków klimatycznych w jakich alpejskie szczyty są zdobywane:
od letnich (powyżej 30 stopni na lodowcu( w południe ) do zimowych rano i w nocy ( do minus 10- 15 stopni). Często wieje silny wiatr, w południe na lodowcu operacja słoneczna jest potężna i stanowi jedno z realnych zagrożeń dla osób je lekceważących lub niewłaściwie przygotowanych.
Nawet przy pięknej pogodzie nie będzie łatwo, przyjemnie i beztrosko. Zdobycie Mont Blancu lub innego czterotysięcznego alpejskiego szczytu trzeba okupić kilkudniową harówą, zmęczeniem, często złym samopoczuciem i bólem głowy (wysokość).
Szczyt będzie zdobywany tzw. „droga normalna”( „klasyczna „) która jest stosunkowo najbezpieczniejsza i daję największe szanse zdobycia góry osobom, które na lodowcach i na tej wysokości będą po raz pierwszy.
Nie oznacza to, że jest drogi te są bez trudności i zagrożeń. Ryzyka w takich górach do końca nie da się wykluczyć.
Głównym zagrożeniami sa:
Choroba aklimatyzacyjna, to choroba podstępna i zdradliwa. Uważnie wsłuchuj się i obserwuj swoje ciało. Uważaj na kaszel, uczucie wody w płucach, chwilowe utraty świadomości, wszelkie opuchlizny, trudności z utrzymaniem równowag, skrajną apatię itp. Jesli masz takie objawy odpuść i natychmiast schodź niżej;
Gwałtowne załamanie pogody – nie lekceważ złej prognozy i objawów załamania pogody, bo będziesz walczył o życie z niewielką szansa na wygranie;
Wpadniecie do szczeliny – na lodowcu patrz uważnie pod nogi zwłaszcza w południe jeśli to ci się przydarzy – masz przechlapane : możesz od razu zginąć lub w ciagu godziny z wychłodzenia;
Kamienie w Wielkim Kuluarze – najbardziej stresujący moment wyprawy. Przejście zalodzonego kuluaru pod ostrzem większych lub mniejszych kamoli. Zagrożenie jest realne – co roku w kuluarze ktoś ginie .
Lawiny seraków – zagrożenie coraz większe z powodu zmian klimatycznych powodujących destabilizację lodowych wież i ścian. Wzrasta znacznie w połowie dnia, przy dużej operacji słonecznej, ale żadna pora nie jest bezpieczna. Kilka lat wcześniej na drodze na Blanca pod lawiną seraków zginęło blisko 20 osób. W ubiegłym roku na tzw „Trawesie masywu MB pod Mont Maudit pod lawiną śnieżno – lodową zginęło 9 osob , a 19 zostało cieżko rannych.
Inni uczestnicy wspinaczki – zwłaszcza na wąskiej stromej grani, często ludzie przy braku aklimatyzacji mają słaby kontakt z rzeczywistością i możesz być nagle nieświadomie zepchnięty z grani. Uważaj na wspinających się wyżej, strącenie kamieni, bryły lodu lub spadnięcie kogoś na głowę jest całkiem realnym zagrożeniem;
Zapamiętaj, że o sukcesie nie decyduje siła, wytrenowane tzw „buły„ zdobyte przez „pakowanie„ czy wydolność zdobyta w maratonach. To wszystko oczywiście ułatwia wejście, ale sukces jest w twojej głowie, dokładnie: siła motywacji , pragnienie sukcesu, odporność psychiczna i nie poddawanie się zmęczeniu. Górę trzeba chcieć zdobyć i trzeba to pragnienie mieć w sobie utrwalone i zakodowane. Na wysokości 4000 m wszystko będzie przeciwko temu pragnieniu, szczególnie własne ciało .
Nikt nikogo nie może zmuszać i nie będzie zmuszał do wejścia na górę – o tym decyduje wyłącznie uczestnik wyprawy. Nasze wyprawy mają charakter partnerski, decyzję zapadają demokratycznie.
Wchodzi się na szczyt wyłącznie na własne ryzyko i odpowiedzialność.
Wskazówki praktyczne:
1. Należy zadbać o podniesienie ogólnej kondycji, zwłaszcza wytrzymałości na długotrwały wysiłek. Nie należy trenować krótko przed wyjazdem. Na tydzień przed wyjazdem najlepiej jeść więcej niż zwykle i spać ile to możliwe. Na wyprawie jednego i drugiego będzie mało !!
2. W górach trzeba chodzić powoli – jeśli nie trzeba się się spieszyć. Staraj się nie zmęczyć za chwilę może się coś zdarzyć, że będziesz musiał dać z siebie wszystko, a wtedy może zabraknąć sił. Poza tym aklimatyzacja wymaga czasu .
3. W czasie wspinaczki bądź maksymalnie czujny i skoncentrowany, nieuwaga beztroska może kosztować życie. Dekoncentracja podczas zejścia jest najczęstszą przyczyną wypadków.
4. Nie spuszczaj z oczu partnera ( partnerów ) nie zostawiaj słabszego partnera. Szybko sytuacja może się odwrócić i Ty będziesz potrzebował pomocy .
5. Na lodowcu patrz uważnie pod nogi zwłaszcza w południe. Szczelina może się otworzyć przez ścieżkę przez którą wcześniej przechodziło dziesiątki ludzi.
6. Na wąskiej stromej grani MB, często ludzie przy braku aklimatyzacji mają słaby kontakt z rzeczywistością i możesz być nagle nieświadomie zepchnięty z grani.
Na skalnej grzędzie strącenie kamieni lub spadnięcie kogoś na głowę jest całkiem realnym zagrożeniem
7. Pij dużo i zawsze kiedy będzie to możliwe – odwodnienie organizmu to poważne kłopoty. Jedz dużo przed wejściem na lodowiec, powyżej 3000 m z jedzeniem mogą być problemy .
8. Uważaj na słońce i wysoką temperaturę, to jedno z największych zagrożeń. Osłaniaj dobrze głowę, gdy Ci za gorąco nie rozbieraj się do koszulki, załóż gruby polar. Używaj dobrych kremów p.słonecznych i pomadek do ust. Osłaniaj twarz i nos. Wstawaj do drogi b.wcześnie, później słońce rozłoży każdego twardziela.
9. Podczas drogi nie pokładaj się na śniegu, stosuj krótkie odpoczynki tylko dla wyregulowania oddechu i idź dalej.
10. Nigdy na lodowcu nie zdejmuj okularów p. słonecznych nawet we mgle, bo stracisz wzrok .
11. W śnieżycy i kurniawie nie idź na oślep , jeśli nie wiesz w którą stronę iść – zaczekaj – kiedyś się przejaśni.
12. Gdy na lodowcu zaskoczy Cię burza i kurniawa, a nie masz namiotu – kop w śniegu jamę – ocali Ci życie.
13. Nie wpadaj w panikę, to co Cię straszy najczęściej nie jest groźne! to co groźne dopada znienacka .
14. Przestrzegaj zasad poruszana się z tzw ”lotną asekuracją„ Kontroluj linę: trzymaj odległość i nie właź partnerowi na plecy. Pamiętaj, że jest to sposób asekuracji mało bezpieczny. Tam gdzie to możliwe zastosuj asekurację „sztywną”.
15. Nie ubieraj się w kolory szare, czarne, stalowe. Takie kolory są w terenie skalno – lodowym i śnieżnym idealnie maskujące. W razie wypadku, odpadnięcia, wyślizgnięcia lub zagubienia będziesz idealnie niewidoczny i nie do odnalezienia.
16. Im wyżej tym mniej noś, ale nie rezygnuj z rzeczy koniecznych – zapewniających bezpieczeństwo (płachta NRC, termos, szturmowe jedzenie, zapasowe rękawiczki i czapka).
17. Współpracuj z innymi. Zawsze będzie Ci się wydawać, że jesteś pokrzywdzony, ale tylko współpraca z partnerami pozwoli uporać się z górą.
18. Licz głównie na siebie. Na tej wysokości i w tak ekstremalnych warunkach każdy ma na tyle siły aby zajmować się sobą. Pomożesz innym, jeśli nie będziesz stwarzał sobą problemów.
19. Może się zdarzyć, że trzeba będzie zrezygnować z wejścia na szczyt z powodu załamania pogody ale również z powodu bardzo silnego wiatru grożącego zrzuceniem z grani – dla żadnej góry nie warto ryzykować zdrowia i życia.
20. Staraj się mieć pogodę ducha i dobry humor – złość udziela się innym.
21. Nie przejmuj się jeśli nie zdobędziesz góry – tak naprawdę ważne jest zdobywanie, pobyt w górach i przeżycia z nimi związane.
J.D.