Choroba wysokościowa
( opracowana na podstawie prac : K.Korzeniewski „problemy zdrowotne w warunkach wysokogórskich „ ,A.Mościcka „Choroba wysokościowa –postrach wspinaczy „,Opracowanie zbiorowe , P.Binkowska ,A.Boryń ,M.chłod ,A.Durczak , K.Domazlski ,K.Goryński „ Wpływ tygodniowej wędrówki wysokogórskiej nie poprzedzonej treningami , na układ endokrynny „ AM Bydgoszcz 2004
Ostatnie dramatyczne wydarzenia w górach zakończone śmiercią wybitnych alpinistów (Broad Peak, Aconcagua) powinny zmobilizować do zapoznania się z charakterem, objawami i skutkami oddziaływania warunków wysokogórskich wynikających z pobytem na wysokości powyżej 3000 m n.p.m. Jest to przeciętna wysokość od której zaczyna odczuwa ć się dolegliwości związane z niskim ciśnieniem i zmiejszoną ilością tlenu w rozrzedzonym powietrzu.
Według Wikipedii, choroba wysokościowa,to zespół chorobowy spowodowany brakiem adaptacji do warunków panujących na dużych wysokościach . Przyjmuje się ,że pierwsze dolegliwości związane z pobytem na wysokości pojawiaja się na wysokości ok. 2500 m npm. , a u osób wrażliwych na wysokości ok. 1500 m npm. W zależności od pokonywanej różnicy wysokości ( nie samej wysokości)
pierwsze objawy mogą mieć charakter lekkich,umiarkowanych do postaci ostrej (ciężkiej) stanowiącej zagrożenie dla życia osoby wspinającej się .
Pierwsze objawy choroby wysokościowej to:
- osłabienie,
- brak apetytu,
- zawroty głowy,
- bóle głowy (czasem b, ostre ),
- nudności,
- wymioty,
- bezsenność.
Objawy te występują z większym lub mniejszym natężeniem i ich odczuwanie zależne jest od indywidualnych możliwości adaptacyjnych .